Image: SCROLL DOWN V

Diabetes - Stručný přehled

>> TYPY DIABETU
>> 
HYPERGLYKEMIE (VYSOKÝ KREVNÍ CUKR) A HYPOGLYKEMIE (NÍZKÁ HLADINA KREVNÍHO CUKRU)

Diabetes - Stručný přehled

Úvod

Život s diabetem může být náročný a vyčerpávající. Existuje nepřeberné množství dostupných informací, které Vám pomohou, ale Vy nevíte, kde začít. Také si můžete myslet, „Proč právě já?“ a cítit se osaměle. Nicméně nejste sami. Mnoho lidí žije s diabetem a žijí aktivní život naplno. A i přesto, že neexistuje žádný lék na vyléčení diabetu, diabetes může být léčen. S malou pomocí ze strany Vašeho zdravotnického týmu, rodiny a přátel, se můžete naučit efektivně zvládat hladinu cukru v krvi.

Diabetes Mellitus není novým onemocněním. V medicínské literatuře byl popsán již kolem roku 30 n.l. Diabetes je řecké slovo, které znamená „plynout nebo odtékat“ a Mellitus je z latinského slova, které znamená „slazený medem.“ Dřívější léčitelé, kteří vytvořili název diabetes mellitus, popisovali to, co skutečně viděli: lidé s diabetem trpěli častým močením a jejich moč byla sladká.

Pro lepší pochopení toho, co se stane, když má člověk diabetes (cukrovku), si vysvětleme několik pojmů:

Slinivka břišní:
Je orgán v těle, který produkuje inzulin, další hormony a trávicí enzymy

Inzulin:
Jedná se o hormon produkovaný B buňkami slinivky břišní (v Langerhansových ostrůvcích), který umožňuje tělu využívat energii získanou z jídla

Glukóza:
Cukr

Sacharidy:
Sacharidy, které jíte, se přeměňují na glukózu (více o sacharidech později)

Glukóza je hlavním zdrojem energie pro tělo. Když jíte a jídlo je stráveno, glukóza získaná ze sacharidů z potravy putuje krevním řečištěm do těch částí těla, které ji potřebují. Když začne růst množství glukózy (cukru) v krevním řečišti, je ze slinivky břišní uvolněn inzulin. Inzulin pomáhá dostat cukr do buněk těla, kde je využit k výrobě energie.

U lidí s diabetem se může jednat o to, že buď nemají žádný inzulin, nebo mají nedostatek inzulinu a nebo inzulin, který je dostupný, není schopen správně fungovat. Proto pokud máte diabetes, není cukr řádně přenášen do Vašich buněk, a tak ve Vašem krevním řečišti zůstává příliš velké množství cukru. Hyperglykemie, neboli vysoký krevní cukr, nastává když cukr zůstává spíše v krevním řečišti než, aby byl využit pro výrobu energie uvnitř buněk těla. Pokud se neléčí, může vysoká hladina krevního cukru poškodit Vaše tělo, a proto je důležité naučit se, jak udržet hladinu krevního cukru v odpovídajícím rozmezí.

 

>>TYPY DIABETU

Typy diabetu

1 Co je diabetes 1. typu?
Diabetes 1. typu nastává, když Vaše slinivka břišní už nemůže produkovat inzulin. Tento stav je způsoben autoimunitní destrukcí (reakce těla samo proti sobě) B buněk slinivky břišní, které produkují inzulin (v Langerhansových ostrůvcích). Běžné symptomy diabetu 1. typu jsou polyurie (zvýšené močení), polydipsie (zvýšená žízeň) a polyfagie (nadměrné jedení), která je neobvyklá u hubnutí, které je také běžným symptomem tohoto typu diabetu. Tyto příznaky nastávají poměrně rychle. Uvedený typ diabetu se může vyskytnout v každém věku, ale častěji se objevuje u mladých lidí. Diabetes 1. typu se nazývá juvenilní nebo inzulin-dependentní diabetes mellitus (IDDM) a představuje zhruba 5%-10% z celkové populace diabetiků.

Medical Management of Type 1 Diabetes, 4th Edition American Diabetes Association, 2004

2 Co je diabetes 2. typu?
Diabetes 2. typu je způsoben neschopností B buněk slinivky břišní (Langerhansových ostrůvků) produkovat dostatek inzulinu nutného k zajištění potřeb těla. Tělo ale také nedokáže využít inzulin, který je produkován správně. Rizikové faktory spojené s diabetem 2. typu jsou obezita, rodinná anamnéza, nedostatek pohybu a rasa nebo etnický původ. Často mohou symptomy chybět nebo mohou být mírné a objevují se průběžně předtím, než je diabetes 2. typu diagnostikován. Diabetes 2. typu se nazývá diabetes dospělých nebo non-inzulin-dependentní diabetes mellitus. Diabetes 2. typu představuje asi 90%-95% z celkové populace diabetiků.

Medical Management of Type 2 Diabetes, 5th Edition American Diabetes Association, 2004

Co je těhotenský diabetes?
Těhotenský diabetes se objevuje u těhotných žen zpravidla ve třetím trimestru těhotenství (okolo 24. týdne). S největší pravděpodobností to souvisí se zvýšenou potřebou inzulinu během těhotenství. Vyskytuje se asi u 3%-8% těhotenství. Tento typ diabetu se ztrácí na konci těhotenství, ale ženy, které prodělaly těhotenský diabetes, mají do budoucna větší riziko vzniku diabetu.

Pro více informací o těhotenském diabetu navštivte prosím stránky Americká diabetologická asociace.

Zdroj: American Diabetes Association

Medical Management of Type 2 Diabetes, 5th Edition American Diabetes Association, 2004

Co je pre-diabetes?
Pre-diabetes je stav, kdy hladina krevního cukru je vyšší než je norma, ale není dostatečně vysoká na to, aby byl diagnostikován diabetes. Pacienti s pre-diabetem mají zhoršenou glykémii nalačno (IFG), poruchu glukózové tolerance (IGT) nebo obojí a jsou vystaveni zvýšenému riziku rozvoje diabetu. Nicméně výskyt pre-diabetu není nezbytnou podmínkou, že bude v budoucnu diabetes diagnostikován, zejména v případě, že daná osoba zvýší svou fyzickou aktivitu a sníží váhu.

ADA, Standards of Medical Care in Diabetes, 2008

Rizikové factory
Je těžké předpovědět, kdo dostane diabetes, ale většina lidí, kteří jej dostanou, splňuje jeden nebo více rizikových faktorů. Lidé, kteří mají blízkého rodinného příslušníka s diabetem 1. typu, mají větší pravděpodobnost získání diabetu, než je u běžné populace. Rizikové faktory pro diabetes 2. typu jsou:

  • Výskyt diabetu v rodině
  • Nadváha
  • Rasa
  • Vysoký krevní tlak
  • Nečinnost
  • Ženy, které prodělaly těhotenskou cukrovku

Diagnostika
Diabetes je diagnostikován jedním z následujících testů a podle potřeby se potvrzuje v jiný den.

  • Plazmatická glukóza nalačno >126 mg/dL (>7,0 mmol/L)
  • Hladina glukózy v plazmě 2 hodiny po požití 75g glukózy - orální glukózový toleranční test >200 mg/dL (>11,1 mmol/L)
  • Náhodná hladina plazmazické glukózy >200 mg/dL (>11,1 mmol/L) plus symptomy diabetu, jako polyurie, (časté močení), polydipsie (zvýšená žízeň), nevysvětlitelný úbytek hmotnosti

ADA, Standards of Medical Care in Diabetes, Diabetes Care, 2008

>> HYPERGLYKEMIE (VYSOKÝ KREVNÍ CUKR) A HYPOGLYKEMIE (NÍZKÁ HLADINA KREVNÍHO CUKRU)

Hyperglykemie a Hypoglykemie

Hyperglykemie (vysoký krevní cukr)
Hyperglykemie (vysoký krevní cukr) znamená, že množství cukru ve Vašem krevním řečišti je vyšší, než by mělo být. Symptomy hyperglykemie zahrnují: rozmazané vidění, bolest hlavy, zvýšenou žízeň, časté močení, podrážděnost, únavu a v průběhu určitého časového období nevysvětlitelný úbytek hmotnosti.

Když trpíte diabetem, mohou následující situace způsobit vysokou hladinu krevního cukru: snězení většího množství jídla než obvykle, vynechání dávky léků nebo inzulinu, nemoc, nečinnost, nebo stres. Je důležité vědět, jaké kroky můžete podniknout v případě, že Vaše hladina krevního cukru je vysoká, aby se vrátila zpět do normy.

Pokud máte vysoký krevní cukr, je užitečné znát příčinu. Proto je v případě vysoké hladiny krevního cukru, potřeba přemýšlet o tom, co může být příčinou nárůstu hladiny krevního cukru a o plánu, jak to zvládnout.

Pár užitečných věcí, které můžete udělat v případě, že hladina Vašeho krevního cukru je vysoká:

  • Pijte hodně vody a neslazených tekutin (omezte tekutiny obsahující cukr, včetně ovocných džusů).
  • Dodržujte doporučené stravování (V případě, že nemáte žádný dietní plán, navštivte svou dietní sestru).
  • Vezměte si své léky předepsané lékařem. Pokud zůstává hladina krevního cukru vysoká, navštivte Vašeho lékaře nebo diabetologického poradce.
  • Změřte si hladinu krevního cukru, abyste viděli, zda Vaše počínání přináší výsledky a hladina krevního cukru se dostává do normy.

Jestliže máte vysokou hladinu krevního cukru, ale dosud se cítíte dobře, zvyšte svou fyzickou aktivitu (např. běžte na procházku). Vždy před zahájením nového cvičení se zeptejte svého lékaře.

Medical Management of Type 1 Diabetes, 4th Edition, American Diabetes Association, 2004

Hypoglykemie (nízká hladina krevního cukru)
Za nízkou hladinu krevního cukru (hypoglykemii) se označuje stav, kdy je hladina krevního cukru menší než cca 70 mg/dL (3,9 mmol/L), řada lidí ale pociťuje symptomy už když je jejich hladina krevního cukru o trochu vyšší než tato. Nízká hladina krevního cukru může nastat, když je ve Vašem systému příliš mnoho inzulinu, nebo jste nedostatečně jedli, vynechali nějaké jídlo, nebo měli příliš mnoho fyzické aktivity bez dostatečného přísunu sacharidů, které by uspokojily danou poptávku. Symptomy hypoglykemie zahrnují: pocit třesu, pocení, slabost, závratě, podrážděnost, velké vyhladovění a bolest hlavy.

Pokud ucítíte, že jste hypoglykemičtí, učiňte následující kroky:

  • Jestli je to možné, zkontrolujte hladinu svého krevního cukru.
  • Vezměte si nějaký typ rychlých cukrů, jako např. 3 glukózové tablety (můžete je koupit v lékárně), ½ šálku ovocného džusu, 3-4 tvrdé bonbóny, müsli tyčinku nebo sušenku, nebo ½ sklenice limonády (ne dietní).
  • Pokud se nezačnete cítit lépe během 10 - 15 minut, je nejlepší se přeměřit a vzít si více cukru.

Standards of Medical Care in Diabetes, American Diabetes Association, 2008

Koupit