Image: SCROLL DOWN V

Léčba diabetu

>> AKTIVITA
>> LÉKY: INZULIN A PERORÁLNÍ LÉKY

Léčba diabetu

Vše, co potřebujete vědět o stravě
Jídlo nám dává energii k tomu, abychom mohli každý den dělat to, co máme rádi; je to palivo, které potřebují buňky Vašeho těla k přemýšlení, práci a hře. Výživa je důležitá pro každého z nás a jídelní plán je důležitou částí jakéhokoli plánování zvládání diabetu. Váš zdravotnický tým Vám pomůže s vytvořením jídelníčku, který bude plně přizpůsoben Vašim potřebám. Bude zahrnovat potraviny ze všech potravinových skupin. Neexistuje žádný důvod, proč byste nemohli jíst své oblíbené potraviny - je to otázka plánování správného typu a množství přesně pro Vás.

Sacharidy
Sacharidy jsou důležitým zdrojem energie. Sacharidy jsou rozloženy trávením na glukózu (cukr), která slouží jako zdroj energie. Sacharidy obvykle rychle ovlivňují hladinu Vašeho krevního cukru, ale pouze na krátkou dobu. Mnoho lidí počítá sacharidy za součást svého jídelníčku, protože mohou ovlivnit hladinu krevního cukru více, než jiné skupiny potravin. Jídla, obsahující sacharidy, jsou chléb, ovoce a mléčné výrobky. Sacharidy obsahují 4 kalorie na gram.

Tuky
Tuky představují koncentrovaný zdroj energie a obvykle ovlivňují hladinu Vašeho krevního cukru pomalu, ale za to po delší dobu. Tuky obsahují 9 kalorií na gram, což je dvakrát více, než získáte z jednoho gramu sacharidů nebo bílkovin a je tak pro každého nejlepší zkusit omezit jejich konzumované množství. Existují různé druhy tuků: mononenasycené tuky, polynenasycené tuky a nasycené tuky. Lepším typem tuků jsou mononenasycené tuky, které se nacházejí v olivovém oleji, řepkovém oleji a arašídovém oleji. Potraviny obsahující vysoký podíl nasycených tuků jsou plnotučné mléko, máslo, sádlo, slanina, červené maso, zakysaná smetana a některé druhy sýrů. Bylo prokázáno, že nasycené tuky zvyšují riziko hromadění se tuku v cévách. Nejlepší je nasyceným tukům se vyhnout a získat většinu kalorií z mononenasycených tuků.

Bílkoviny
Bílkoviny jsou stavebními kameny, které slouží pro růst a zachování svalové hmoty, kůže a energie. Bílkoviny ovlivňují hladinu krevního cukru méně než sacharidy. Jídla obsahující bílkoviny jsou maso, drůbež, zelenina, ryby, sója a fazole a obsahují 4 kalorie na gram. Bílkoviny jsou nejlepší součástí vašeho jídelníčku.

Voda
Pro každého je důležité pít dostatečné množství vody (6–8 sklenic za den), což je součástí dobře vyváženého jídelníčku.

Vláknina
Pokud je ve Vaší stravě zahrnuta vláknina, Vaše trávení funguje lépe a můžete být zdravější. Zahrnutí vlákniny do vašeho jídelníčku může pomoci při snižování hladiny cholesterolu, hubnutí a udržení hladiny krevního cukru v normě. Potraviny obsahující vlákninu jsou ovesné otruby, ovesné vločky, sušené fazole a hrách, čerstvé ovoce a čerstvá zelenina.

Alkohol
Konzumaci alkoholu byste měli prodiskutovat s Vaším zdravotnickým týmem. Alkohol obsahuje kalorie, ale ty nemají žádnou nutriční hodnotu. Může zvyšovat nebo snižovat hladinu Vašeho krevního cukru v závislosti na plánu léčby diabetu a celkové kompenzaci diabetu. Alkohol můžete zahrnout do vašeho jídelníčku, ale nejlepší je ho konzumovat s mírou. Je důležité si uvědomit, že alkohol může narušit Vaši schopnost rozpoznat hypoglykemii.

Označení potravin
Většina potravin je označena etiketou s „nutričními údaji“, které Vám poskytují důležité informace. Můžete tak zjistit celkové množství kalorií v jedné porci, tak jako množství kalorií obsažených v tucích. Můžete také nalézt informace o velikosti porce, množství obsažené soli, sacharidů, cholesterolu a vlákniny.

>> AKTIVITA

Aktivita

Zůstaňte aktivní. Fyzická aktivita může podporovat velké množství pozitivních aspektů Vašeho zdraví. Když máte diabetes, je důležité být aktivní, protože Vám to pomůže udržet hladinu krevního cukru a váhu. Aktivita Vám může pomoci:

  • Spálit kalorie
  • Zhubnout
  • Cítit se lépe
  • Efektivně zvládat stres
  • Zvýšit fyzickou sílu
  • Zvýšit krevní oběh
  • Pomoci srdci a plícím
  • Snížit hladinu glukózy v krvi

Všeobecně je doporučováno půl hodiny fyzické aktivity denně. A skvělou věcí na tom je to, že nemusíte navštěvovat posilovnu nebo kupovat vybavení na cvičení, abyste zůstali zdraví. Můžete dělat to, co vás baví, třeba chodit na procházky, plavat, nebo dokonce může být prospěšná i domácí práce. Je vhodné se před zahájením cvičebního programu poradit se svým zdravotnickým týmem, zejména pokud jste nebyli zvyklí na pravidelný pohyb.

http://www.diabetes.org/food-and-fitness/fitness/
ADA Complete Guide to Diabetes, 3rd Edition, p. 266-267

>> LÉKY: INZULIN A PERORÁLNÍ LÉKY

Léky: Inzulin a perorální léky

Inzulin
Existují 4 dostupné typy inzulinu. Liší se v čase, během kterého se dostanou do krevního řečiště a začnou snižovat hladinu glukózy (doba nástupu), v délce doby, po kterou inzulin pracuje s maximální účinností (špička) a v úplném rozsahu působení snižování hladiny glukózy (doba trvání)).

4 hlavní typy inzulinu jsou:

  • Rychle působící inzulin, jako je inzulin lispro, inzulin aspart a inzulin glulisin. Bolus inzulin neboli inzulin „v době jídla“.
  • Krátce působící inzulin nebo běžný inzulin. Jiný bolus inzulin neboli inzulin „v době jídla“.
  • Středně dlouho působící inzulin neboli NPH. Základní inzulin, jehož účinek trvá delší dobu a jehož cílem je poskytnout inzulinové pokrytí.
  • Dlouho působící inzulin, jako je inzulin glargin (Lantus™) a insulin detemir (Levemir™). Také se jedná o základní inzulin, jehož účinek trvá delší dobu.

Vaše léčba může vyžadovat užívání pouze jednoho typu inzulinu, nebo budete muset kombinovat různé typy v jedné injeci. Váš lékař Vám řekne, která z těchto variant je vyžadována a ukáže Vám všechny nezbytné kroky. Bez doporučení vašeho zdravotnického týmu inzulin nekombinujte.

U inzulinu je nejdůležitější načasování. Jako obecné pravidlo platí, že je nejlepší aplikovat správný inzulin nebo jeho směs 30 minut před jídlem. Vzhledem k tomu, že je to někdy nevyhovující, řada lékařů předepisuje rychle působící inzulin. Obvykle si vezmete tento typ inzulinu bezprostředně před jídlem, což je užitečné v případě, že jste na společenské akci nebo v restauraci a nejste si jisti, kdy bude jídlo podáváno.

Lidé trpící diabetem 1. typu musí užívat inzulin a mnoho lidí s 2. typem diabetu tuto léčbu potřebuje také. Je přirozené, že se situace v průběhu času mění, takže pokud trpíte diabetem 2. typu, budete možná muset přidat inzulin do Vašeho léčebného plánu, aby Vám pomohl udržet hladinu krevního cukru pod kontrolou. Inzulin Vám s největší pravděpodobností pomůže cítit se lépe a mít více energie.

Perorální léky
Diabetes 2. typu je progresivní onemocnění. Zpočátku mohou lidé trpící diabetem 2. typu být schopni zvládat svou hladinu glukózy v krvi pomocí diety a cvičebního plánu. Nicméně v průběhu času, mohou někteří lidé také potřebovat léky k tomu, aby jim pomohly kontrolovat hladinu krevní glukózy. Ve skutečnosti může být potřeba několik různých léků, protože každý účinkuje jinak.

Existuje mnoho různých léků, které mohou lidem s diabetem pomoci kontrolovat jejich hladinu krevního cukru:

  • Sulfonylurea zvyšuje sekreci inzulinu z B buněk slinivky břišní. U lidí užívajících sulfonylureu se může vyskytnout nízká hladina krevního cukru.
  • Glinidy také zvyšují sekreci inzulinu z B buněk slinivky břišní, ale mají kratší dobu účinku, a tak jsou glinidy vhodné na srovnání krevního cukru po jídle. U lidí užívajících glinidy se může vyskytnout nízká hladina krevního cukru.
  • Biguanidy (Metformin™) primárně redukují množství glukózy vyrobené v játrech.
  • Thiazolidindiony účinkují v játrech a tkáních a napomáhají tkáním efektivněji využít krevní glukózu.
  • Inhibitory alpha-glukosidázy brání vstřebávání glukózy z jídla a snižují hladinu glukózy po jídle.

Existují novější přípravky zaměřené na hladinu glukózy po jídle.

Inkretiny jsou skupinou hormonů, které se uvolňují po jídle ve střevech jako odpověď na příjem potravy. Existuje řada terapií založených na inkretinu, které se zaměřují na postprandiální kontrolu (po jídle).

  • Pramlintid (Symlin™) je určen k injekční aplikaci a zpomaluje rychlost, kterou potrava opouští žaludek a může být použit u diabetu 1. typu nebo 2. typu.
  • Exenatid (Byetta™) je určen k injekční aplikaci, stimuluje využití inzulinu, zpožďuje vyprázdnění žaludku, pomáhá pocitu plnosti a je užíván lidmi s 2. typem diabetu.
  • Sitagliptin (Januvia™) je ve formě prášku (pilulce) a je DPP-4 inhibitorem, zvyšuje uvolnění inzulinu ze slinivky břišní.

Lantus je obchodní značkou firmy Sanofi-Aventis Deutschland GmbH.
Levemir je obchodní značkou firmy Novo Nordisk A/S.
Metformin GR je obchodní značkou firmy DepoMed, Inc.
Symlin a Byetta jsou obchodními značkami firmy Amylin Pharmaceuticals, Inc.
Januvia je obchodní značkou firmy Merck & Co., Inc.

Koupit