Image: SCROLL DOWN V

Nově diagnostikovaní

>>DIABETES 1. TYPU
>>DIABETES 2. TYPU 

Nově diagnostikovaní

Úvod
Dozvědět se, že máte diabetes, může být zdrcující a matoucí. Existuje nepřeberné množství informací a je k dispozici mnoho nástrojů, které Vám pomohou, ale Vy pravděpodobně nevíte, kde začít. Můžete se divit, „Proč právě já?“ a můžete se cítit osaměle. Nicméně, nejste sami. Mnoho lidí žije s diabetem. Přestože neexistuje žádný lék na vyléčení, diabetes může být léčen. S malou pomocí ze strany zdravotnických profesionálů, rodiny a přátel, se můžete naučit udržet svou hladinu cukru v krvi v normě.

Diabetes Mellitus není novým onemocněním. V medicínské literatuře byl popsán již kolem roku 30 n.l. Diabetes je řecké slovo, které znamená „plynout nebo odtékat“ a Mellitus je z latinského slova, které znamená „slazený medem.“ Dřívější léčitelé, kteří vytvořili název diabetes mellitus popisovali, to co skutečně viděli: lidé s diabetem trpěli častým močením a jejich moč byla sladká.

Pro lepší pochopení toho, co se stane, když má člověk cukrovku, vysvětleme několik pojmů:

Slinivka břišní:
Je orgán v těle, který produkuje inzulin, další hormony a trávicí enzymy.

Inzulin:
Jedná se o hormon produkovaný B buňkami slinivky břišní (v Langerhansových ostrůvcích), který umožňuje tělu využívat energii získanou z jídla.

Glukóza:
Cukr

Sacharidy:
Sacharidy, které jíte, se přeměňují na glukózu (více o sacharidech později)

Glukóza je hlavním zdrojem energie pro tělo. Když jíte a jídlo je stráveno, glukóza získaná ze sacharidů z potravy putuje krevním řečištěm do těch částí těla, které ji potřebují. Když začne růst množství cukru (glukózy) v krevním řečišti, je ze slinivky břišní uvolněn inzulin. Inzulin pomáhá dostat cukr do buněk těla, kde je využit k výrobě energie.

U lidí s diabetem se může jednat o to, že buď nemají žádný inzulin, nebo mají nedostatek inzulinu a nebo inzulin, který je dostupný není schopen správně fungovat. Proto pokud máte diabetes, není cukr řádně přenášen do Vašich buněk, a tak v krevním řečišti zůstává jeho příliš velké množství. Hyperglykemie, neboli vysoký krevní cukr nastává, když cukr zůstává spíše v krevním řečišti, než aby byl využit pro výrobu energie uvnitř tělních buněk. Pokud se neléčí, může vysoká hladina krevního cukru poškodit Vaše tělo, a proto je důležité naučit se, jak udržet hladinu krevního cukru v odpovídajícím rozmezí.

 

>>DIABETES 1. TYPU

Nově diagnostikovaní: Diabetes 1. typu

Pouze fakta o diabetu 1. typu

U diabetu 1. typu si tělo nevyrábí inzulin. Tělo potřebuje inzulin, aby dokázalo využít glukózu (cukr) z potravy na výrobu energie. Pravděpodobně máte mnoho otázek. Bude pro Vás užitečné dozvědět se o zdravém životě s diabetem. Existuje mnoho dostupných informací a řada pomůcek, které Vám pomohou.

Budete se chtít dozvědět o vysokém krevním cukru (hyperglykemii) a nízké hladině krevního cukru (hypoglykemii) a ketoacidóze. Budete se také chtít dozvědět o testování hladiny svého krevního cukru, jídelníčku, výhodách cvičení atd.

Pro více informací o diabetu 1. typu, navštivte tyto webové stránky:

  • Americká asociace diabetologických edukátorů
  • Americká diabetologická asociace
  • Mezinárodní nadace pro podporu výzkumu diabetu mladistvých
  • Národní vzdělávací program o diabetu
  • Mezinárodní diabetologická federace

Hyperglykemie (vysoká hladina krevní glukózy) znamená, že množství cukru ve Vašem krevním řečišti je vyšší, než by mělo být. Symptomy hyperglykemie zahrnují rozmazané vidění, bolest hlavy, zvýšenou žízeň, časté močení, podrážděnost, únavu a v průběhu doby nevysvětlitelný úbytek hmotnosti.

Když trpíte diabetem, může snězení většího množství jídla než obvykle, vynechání dávky léků nebo inzulinu, nemoc, nečinnost, nebo stresování se způsobit vysokou hladinu krevního cukru. Je důležité vědět, jaké kroky podniknout v případě, že je Vaše hladina krevního cukru vysoká, aby se vrátila zpět do normy.

Pokud máte vysoký krevní cukr, je užitečné znát příčinu. Je vhodné přemýšlet o tom, co může být příčinou nárůstu hladiny krevního cukru a o plánu, jak situaci zvládnout.

Za nízkou hladinu krevního cukru (hypoglykemii) se označuje stav, kdy je hladina krevního cukru menší než cca 70 mg/dL (3,9 mmol/L), řada lidí ale pociťuje symptomy už, když je jejich hladina krevního cukru o trochu vyšší než tato. Nízká hladina krevního cukru může nastat, když je ve Vašem systému příliš mnoho inzulinu, nebo jestliže jste nedostatečně jedli nebo vynechali nějaké jídlo, nebo jste vykonali příliš mnoho fyzické aktivity bez dostatečného přísunu sacharidů, které by pokryly požadavky spojené s Vaší aktivitou. Symptomy hypoglykemie zahrnují pocit třesu, pocení, slabost, závratě, podrážděnost, velké vyhladovění a bolest hlavy.

Pokud se stanete hypoglykemičtí, učiňte následující kroky:

  • Jestli je to možné, zkontrolujte hladinu svého krevního cukru.
  • Vezměte si nějaký typ rychlých cukrů, jako např. 3 glukózové tablety (můžete je koupit v lékárně), ½ šálku ovocného džusu, 3-4 tvrdé bonbóny, müsli tyčinku nebo sušenku, nebo ½ sklenice limonády (ne dietní).

Pokud se nezačnete cítit lépe během 10 - 15 minut, je nejlepší přeměřit se a je nutné vzít si více cukru.

Standards of Medical Care in Diabetes, American Diabetes Association, 2008

Ketoacidóza je závážný stav, který může nastat u lidí s 1. typem diabetu. Ketoacidóza nastává, když je v krevním řečišti příliš málo inzulinu, aby pomohl cukru dostat se do buněk a tělo hledá jiné druhy paliva pro spálení (přeměnu na energii). Když Vaše tělo spaluje uložené tuky, začínají se v těle tvořit ketony. Ketony jsou z Vašeho krevního řečiště vylučovány močí.

První varovné příznaky ketoacidózy jsou:

  • Žízeň nebo velmi suchá ústa
  • Časté močení
  • Vysoká hladina krevního cukru
  • Ketony v moči

Pak se objevují také další symptomy:

  • Stálý pocit únavy
  • Vysušená nebo zarudlá kůže
  • Nevolnost, zvracení nebo bolest břicha
  • Těžké dýchání
  • Dech je cítit po ovoci
  • Problémy se soustředěním; zmatenost

Váš zdravotnický tým Vám řekne, kdy máte provést test na přítomnost ketonů. Je také vhodné provést test v následujících časech:

  • Před snídaní, což je nazýváno hladinou krevního cukru na lačno.
  • Když máte hladinu krevního cukru 250 mg/dL (13,9 mmol/L) nebo vyšší ve dvou testech za sebou.
  • Jste nemocní (dokonce i bez teploty), protože nemoc může způsobit, že máte ketony.
  • Zvracíte nebo máte průjem.
  • Jste ve stresu nebo jste rozrušní.
  • Jste těhotná.

Testování hladiny krevního cukru
Pečujte o svůj diabetes a své zdraví, je důležité udržet hladinu krevních cukrů v rovnováze. Nejdůležitější je a nejvíce Vám pomůže pravidelně si monitorovat hladinu krevní glukózy. Někdy se cítíte dobře, ale pouze test krevního cukru Vám může říci, zda je váš krevní cukr v normě.

Někteří lidé mají pocit, že sebemonitorování může být nepříjemné, nepohodlné, dokoce oběžující, ale testování Vám umožní zjistit, jestli Vám Váš jídelníček, léky a aktivita prospívají. Sebemonitorování je znalost a znalost je síla. Větší znalosti o hladině krevního cukru umožní Vám i Vašemu zdravotnickému týmu lepší rozhodování o celkovém plánu léčby diabetu.

Jak mi mohou pomoci krevní testy ze dne na den?
Výzkumy ukazují, že udržení hladiny krevního cukru v přijatelném rozmezí pomáhá chránit před komplikacemi spojenými s diabetem. Můžete snížit své riziko očních problémů, onemocnění ledvin, poškození nervů a srdečních problémů. Pochopení, jak udržet v rovnováze svou hladinu krevního cukru, Vám může pomoci se cítit den ze dne lépe. Vysoká hladina krevního cukru může způsobit pocit netečnosti, žízeň a časté močení. Nízká hladina krevního cukru může vyvolat pocit třesu a zpocenosti, a protože nízká hladina krevního cukru vyžaduje okamžitý zásah, můžou tyto stavy nízkého krevního cukru podstatně narušit Váš den. Promluvte si se svým lékařem o zahájení sebekontroly hladiny krevní glukózy.

Jídelníček
Jídlo nám dává energii k tomu, abychom mohli každý den dělat to, co máme rádi, je to palivo, které potřebují buňky Vašeho těla k přemýšlení, práci a hře. Výživa je důležitá pro každého z nás a jídelní plán je důležitou částí jakéhokoli plánování zvládání diabetu. Váš zdravotnický tým Vám pomůže s vytvořením jídelníčku, který bude plně přizpůsoben Vašim potřebám. Bude zahrnovat potraviny ze všech potravinových skupin. Neexistuje žádný důvod, proč byste nemohli jíst své oblíbené potraviny - je to otázka plánování správného typu a množství právě pro Vás.

Aktivita
Zůstaňte aktivní. Pohyb může být užitečný při kontrole krevního cukru. Pohyb Vám umožní spálit kalorie, zhubnout, cítit se lépe, zvládat efektivně stres, nabrat sílu, zrychlit krevní oběh a pomůže i srdci a plícím. Půl hodiny fyzické aktivity denně Vám pomůže snížit riziko rozvoje komplikací. A skvělou věcí na tom je to, že nemusíte navštěvovat posilovnu nebo kupovat vybavení na cvičení, abyste zůstali zdraví. Můžete dělat to, co vás baví, třeba chodit na procházky, plavat nebo dokonce může být prospěšná i domácí práce. Je vhodné se před zahájením cvičebního programu poradit se svým zdravotnickým týmem, zejména pokud jste nebyli zvyklí na pravidelný pohyb.

Existují 4 dostupné typy inzulinu. Liší se v čase, během kterého se dostanou do krevního řečiště a začnou snižovat hladinu glukózy (doba nástupu), v délce doby, po kterou inzulin pracuje s maximální účinností (špička) a v úplném rozsahu působení snižování hladiny glukózy (doba trvání).

4 hlavní typy inzulinu jsou:

  • Rychle působící inzulin, jako je inzulin lispro, inzulin aspart a inzulin glulisin. Bolus inzulin neboli inzulin „v době jídla“.
  • Krátce působící inzulin nebo běžný inzulin. Jiný bolus inzulin neboli inzulin „v době jídla“.
  • Středně dlouho působící inzulin neboli NPH. Základní inzulin, jehož účinek trvá delší dobu a jehož cílem je poskytnout inzulinové pokrytí.
  • Dlouho působící inzulin, jako je inzulin glargin (Lantus™) a insulin detemir (Levemir™). Také se jedná o základní inzulin, jehož účinek trvá delší dobu.

Vaše rodina a přátelé
Každý, kdo Vás bude podporovat, je součástí Vašeho týmu. Nechte své přátele a rodinu, aby Vám pomohli se dobře o sebe starat. Je vhodné, mít některého člena rodiny, který s Vámi bude navštěvovat vzdělávací kurzy týkající se diabetu. Nebudou to pro Vás jen druhé oči a uši, ale také to znamená, že budete mít někoho, kdo Vám pomůže porozumět všem aspektům Vašeho plánu, jak zvládnout diabetes.

Váš zdravotnický tým
Existuje mnoho zdravotnických profesionálů, kteří mohou být součástí vašeho zdravotnického týmu. Nemusíte být vždy schopni zapojit všechny potenciální členy týmu, ale je užitečné pochopit, jaké informace, podporu a péči Vám může každý z nich poskytnout. Různí zdravotničtí odborníci Vám mohou pomoci dozvědět se o diabetu a o tom, jak se dobře o sebe starat. Práce se zdravotnickými odborníky má dva úhly pohledu; za prvé potřebují, abyste jim řekli, jak se věci mají (jak vše funguje) a za druhé, když potřebujete pomoc. Vy jste klíčovým členem týmu.

Vzdělávání pro diabetiky
Vzdělávání o diabetu je doporučováno lidem trpícím diabetem. Mnoho nemocnic a klinik nebo lékařských ordinací má vzdělávací program pro diabetiky. Samostatné zvládání diabetu Vám pomůže optimalizovat hladinu krevního cukru, předejít komplikacím a maximalizovat kvalitu života s diabetem. Diabetologické vzdělávací sestry poskytují ínformace o každodenních aspektech diabetologické péče, jako např. jak aplikovat léky (zahrnující inzulin), kontrolovat hladinu krevního cukru, rozpoznat symptomy hypoglykemie nebo hyperglykemie a jak přizpůsobit léčbu, když jste nemocní. Diabetologické edukační sestry by měly také řešit psychosociální problémy, protože emocionální zdar zlepšuje výsledky léčby diabetu.

 

>> DIABETES 2. TYPU

Nově diagnostikovaní: Diabetes 2. typu

Pouze fakta o diabetu 2. typu

Diabetes 2. typu je nejčastější formou diabetu. Diabetes 2. typu je způsoben neschopností B buněk slinivky břišní (Langerhansových ostrůvků) produkovat dostatek inzulinu nutného k zajištění potřeb těla. Tělo ale také nedokáže využít inzulin, který je produkován správně. Rizikové faktory spojené s diabetem 2. typu jsou obezita, rodinná anamnéza, nedostatek pohybu a rasa nebo etnický původ. Často mohou symptomy chybět nebo mohou být mírné a objevují se průběžně předtím, než je diabetes 2. typu diagnostikován. Diabetes 2. typu je nazýván diabetem dospělých nebo non-inzulin-dependentní diabetes mellitus (NIDDM).

Pravděpodobně máte mnoho otázek. Bude pro Vás užitečné dozvědět se o zdravém životě s diabetem. Existuje mnoho dostupných informací a řada pomůcek, které Vám pomohou.

Budete se chtít dozvědět o vysokém krevním cukru (hyperglykemii) a nízké hladině krevního cukru (hypoglykemii). Budete se také chtít dozvědět o testování hladiny svého krevního cukru, jídelníčku, výhodách cvičení atd.

Pro více informací o diabetu 2. typu, navštivte tyto webové stránky:

  • Americká asociace diabetologických edukátorů
  • Americká diabetologická asociace
  • Národní vzdělávací program o diabetu
  • Mezinárodní diabetologická federace

Hyperglykemie (vysoká hladina krevní glukózy) znamená, že množství cukru v krevním řečišti je vyšší, než by mělo být. Symptomy hyperglykemie zahrnují rozmazané vidění, bolest hlavy, zvýšenou žízeň, časté močení, podrážděnost, únavu a v průběhu doby nevysvětlitelný úbytek hmotnosti.

Když trpíte diabetem, může snězení většího množství jídla než obvykle, vynechání dávky léků nebo inzulinu, nemoc, nečinnost, nebo stresování se způsobit vysokou hladinu krevního cukru. Je důležité vědět, jaké kroky podniknout v případě, že Vaše hladina krevního cukru je vysoká, aby se vrátila zpět do normy.

Pokud máte vysoký krevní cukr, je užitečné znát příčinu. Je vhodné přemýšlet o tom, co může být příčinou nárůstu hladiny krevního cukru a o plánu, jak situaci zvládnout.

Za nízkou hladinu krevního cukru (hypoklykemii) se označuje stav, kdy je hladina krevního cukru menší než cca 70 mg/dL (3,9 mmol/L), řada lidí ale pociťuje symptomy už, když je jejich hladina krevního cukru o trochu vyšší než tato. Nízká hladina krevního cukru může nastat, když je ve vašem systému příliš mnoho inzulinu, nebo jestliže jste nedostatečně jedli nebo vynechali nějaké jídlo, nebo jste vykonali příliš mnoho fyzické aktivity bez dostatečného přísunu sacharidů, které by pokryly požadavky spojené s aktivitou. Symptomy hypoglykemie zahrnují pocit třesu, pocení, slabost, závratě, podrážděnost, velké vyhladovění a bolest hlavy.

Pokud ucítíte, že jste hypoglykemičtí, učiňte následující kroky:

  • Jestli je to možné, zkontrolujte hladinu svého krevního cukru.
  • Vezměte si nějaký typ rychlých cukrů, jako např. 3 glukózové tablety (můžete je koupit v lékárně), ½ šálku ovocného džusu, 3-4 tvrdé bonbóny, müsli tyčinku nebo sušenku, nebo ½ sklenice limonády (ne dietní).

Pokud se nezačnete cítit lépe během 10 - 15 minut, je nejlepší se přeměřit a je nutné si vzít více cukru.

Standards of Medical Care in Diabetes, American Diabetes Association, 2008

Testování hladiny krevního cukru
Pečujte o svůj diabetes a své zdraví, je důležité udržet hladinu krevního cukru v rovnováze. Nejdůležitější je a nejvíce Vám pomůže si pravidelně monitorovat hladinu krevní glukózy. Někdy se cítíte dobře, ale pouze test krevního cukru může říci, zda je Váš krevní cukr v normě.

Někteří lidé mají pocit, že sebemonitorování může být nepříjemné, nepohodlné, dokoce oběžující, ale testování Vám umožní zjistit, jestli Vám Váš jídelníček, léky a aktivita prospívají. Sebemonitorování je znalost a znalost je síla. Větší znalosti o hladině vašeho krevního cukru umožní Vám i Vašemu zdravotnickému týmu lepší rozhodování o celkovém plánu léčby diabetu.

Jak mi mohou pomoci krevní testy ze dne na den?
Výzkumy ukazují, že udržení hladiny krevního cukru v přijatelném rozmezí pomáhá chránit před komplikacemi spojenými s diabetem. Můžete snížit riziko očních problémů, onemocnění ledvin, poškození nervů a srdečních problémů. Pochopení, jak udržet v rovnováze svou hladinu krevního cukru, Vám může pomoci se cítit den ze dne lépe. Vysoká hladina krevního cukru může způsobit pocit netečnosti, žízeň a časté močení. Nízká hladina krevního cukru může vyvolat pocit třesu a zpocenosti, a protože nízká hladina krevního cukru vyžaduje okamžitý zásah, můžou tyto stavy nízkého krevního cukru podstatně narušit Váš den. Promluvte si se svým lékařem o zahájení sebekontroly Vaší hladiny krevní glukózy.

Jídelníček
Jídlo nám dává energii k tomu, abychom mohli každý den dělat to, co máme rádi; je to palivo, které potřebují buňky Vašeho těla k přemýšlení, práci a hře. Výživa je důležitá pro každého z nás a jídelní plán je důležitou částí jakéhokoli plánování zvládání diabetu. Váš zdravotnický tým Vám pomůže s vytvořením jídelníčku, který bude plně přizpůsoben Vašim potřebám. Bude zahrnovat potraviny ze všech potravinových skupin. Neexistuje žádný důvod, proč byste nemohli jíst své oblíbené potraviny - je to otázka plánování správného typu a množství právě pro Vás.

Aktivita
Zůstaňte aktivní. Pohyb může být užitečný při kontrole krevního cukru. Pohyb Vám umožní spálit kalorie, zhubnout, cítit se lépe, zvládat efektivně stres, nabrat sílu, zrychlit váš krevní oběh a pomůže Vašemu srdci a plícím. Půl hodiny fyzické aktivity denně Vám pomůže snížit riziko rozvoje komplikací. A skvělou věcí na tom je to, že nemusíte navštěvovat posilovnu nebo kupovat vybavení na cvičení, abyste zůstali zdraví. Můžete dělat to, co vás baví, třeba chodit na procházky, plavat nebo dokonce může být prospěšná i domácí práce. Je vhodné se před zahájením cvičebního programu poradit se svým zdravotnickým týmem, zejména pokud jste nebyli zvyklí na pravidelný pohyb.

Inzulin
Existují 4 dostupné typy inzulinu. Liší se v čase, během kterého se dostanou do krevního řečiště a začnou snižovat hladinu glukózy (doba nástupu), v délce doby po kterou inzulin pracuje s maximální účinností (špička), a v úplném rozsahu působení snižování hladiny glukózy (doba trvání).

4 hlavní typy inzulinu jsou:

  • Rychle působící inzulin, jako jsou inzulin lispro, inzulin aspart a inzulin glulisin. Bolus inzulin neboli inzulin „v době jídla“.
  • Krátce působící inzulin nebo běžný inzulin. Jiný bolus inzulin neboli inzulin „v době jídla“.
  • Středně dlouho působící inzulin neboli NPH. Základní inzulin, jehož účinek trvá delší dobu a jehož cílem je poskytnout inzulinové pokrytí.
  • Dlouho působící inzulin, jako je inzulin glargin (LantusTM) a inzulin detemir (LevemirTM). Také se jedná o základní inzulin, jehož účinek trvá delší dobu.

Vaše rodina a přátelé
Každý, kdo Vás bude podporovat, je součástí Vašeho týmu. Nechte své přátele a rodinu, aby Vám pomohli se dobře o sebe starat. Je vhodné mít některého člena rodiny, který s Vámi bude navštěvovat vzdělávací kurzy týkající se diabetu. Nebudou to pro Vás jen druhé oči a uši, ale také to znamená, že budete mít někoho, kdo Vám pomůže porozumět všem aspektům plánu, jak zvládnout diabetes.

Váš zdravotnický tým
Existuje mnoho zdravotnických profesionálů, kteří mohou být součástí Vašeho zdravotnického týmu. Nemusíte být vždy schopni zapojit všechny potenciální členy týmu, ale je užitečné pochopit, jaké informace, podporu a péči Vám může každý z nich poskytnout. Různí zdravotničtí odborníci Vám mohou pomoci dozvědět se o diabetu a to, jak se dobře o sebe starat. Práce se zdravotnickými odborníky má dva úhly pohledu; za prvé potřebují, abyste jim řekli, jak se věci mají (jak vše funguje) a za druhé, když potřebujete pomoc. Vy jste klíčovým členem týmu.

Koupit