Péče o tělo 

Hygiena
Vaše zuby, kůže a chodidla potřebují každý den speciální péči.. Co nejlepší možná péče o ně má velkou zásluhu na tom, abyste zůstali celý život zdraví.

Zuby
Udržováním hladiny krevního cukru ve stanoveném rozmezí a dodržováním doporučení týkajících se péče o zuby, můžete předejít periodontálním onemocněním:

  • Použivejte jemný zubní kartáček, protože střední a hrubý zubní kartáček může rozedřít dásně.
  • Čistěte si zuby 2 krát denně.
  • Používejte denně zubní nit na čištění mezi zubních prostor.
  • Vyměňujte si zubní kartáček nejméně každé 3 měsíce.

Kůže
Abyste se vyhnuli kožním problémům, můžete dělat několik věcí. Zkuste tato doporučení:

  • Koupejte nebo sprchujte se v teplé vodě, protože horká vysušuje pokožku.
  • Používejte jemné šampóny a hydratační mýdla, která jsou neparfémovaná.
  • Po koupání nebo sprchování použijte na kůži krém (olej ve vodě).
  • Udržujte svůj domov vlhčí a omezte koupání během studeného a suchého počasí.
  • Předcházejte suché kůži hydratací, ale ne škrábáním při svědění zejména pokud je venku studené a větrné počasí.
  • Na místa, která se dotýkají a záhyby použijte pudr nebo kukuřičný škrob.
  • praskliny se postarejte ihned, omyjte je mýdlem a vodou. Vyhněte se alkoholu, antiseptickému merkurochromu nebo jódu. Používejte pouze antibiotický krém nebo mast doporučenou lékařem. Překryjte praskliny sterilní gázou. Vyhledejte okamžitě lékaře, pokud máte velkou prasklinu, spáleninu nebo infekci.
  • Vyhněte se dámským hygienickým sprejům.
  • Vyhledejte dermatologa (kožního lékaře), pokud nejste schopni vyřešit své kožní problémy.

Chodidla
Existuje několik jednoduchých kroků, které můžete podniknout, aby nedošlo k poranění a snížilo se riziko poškození Vašich chodidel. Věnováním času základní péčí o své nohy můžete přispět k tomu, aby zůstaly zdravé.

Denní kontrola vašich chodidel
Dívejte se na horní i dolní část Vašich chodidel a mezi jednotlivé prsty. Pokud máte problémy s ohýbáním, použijte zrcadlo ke kontrole spodní části nebo si vezměte někoho na pomoc. Podívejte se na chodidla v místech s dostatkem světla. Vhodný čas na kontrolu chodidel je po koupání nebo sprchování.

Zkontrolujte trhliny, škrábance, puchýře, otlaky, kuří oka, zarůstající nehty nebo příznaky infekce. Podívejte se také na bílou, mokvající, svraštělou kůži, zejména mezi prsty.

Pocit zvýšené teploty kůže
Horká místa znamenají infekci nebo zánět. Pokud máte poškození nervů v chodidlech, nemusíte cítit žadnou nebo jenom malou bolest, což by Vás mělo upozornit na tyto problémy. Pokud máte jakékoliv podezření okamžitě navštivte svého lékaře

Udržujte své nohy čisté
Umývejte je denně v teplé vodě jemnou žínkou a jemným mýdlem. Abyste se vyhnuli popálení chodidel, nezapomeňte zkontrolovat teplotu vody pomocí zápěstí nebo loktu, čímž se ujistíte, že voda není příliš horká. Vyhněte se namáčení nohou ve vodě a jiných roztocích, protože mohou způsobit vysušení kůže.

Vysušení chodidel
Použijte jemný ručník k úplnému vysušení chodidel a pamatujte na vysušení všech prstů a prostoru mezi prsty.

Aplikujte krém
Po každém umytí použijte jemný krém na horní i spodní část chodidel.

Kuří oka a mozoly
Na nohou se vytváří kuří oka a mozoly jako ochrana kůže proti otlaku a oděru způsobeným špatně padnoucí obuví nebo nesprávnou chůzí. Když se vytvoří kuří oka nebo mozoly, může se nesprávná chůze ještě zhoršit. Zbavte se kuřích ok a mozolů snížením tlaku na nohy. Což závisí na získání vhodné, dobře padnoucí obuvi a možná i použití speciálních vložek do bot. Vložky pomohou rozložit Vaši tělesnou hmotnost rovnoměrně po celé šlapce. Pokud je potřeba, navštivte svého podiatra.

Zlepšete péči o mírně zatvrdlou kůži.
Když je vaše noha suchá, odstraňte všechny zatvrdlá místa pomocí pemzy. Následně aplikujte krém na všechna mozolnatá místa, aby byl mozol pružný a zabránilo se popraskání. Nikdy neřezejte kuří oka nebo mozoly žiletkou. Pokud máte silné mozoly, měli byste se zeptat svého lékaře, jak je ošetřit a jak jim předcházet.

Udržujte nehty na nohou vhodně zkrácené a hladké
Na stříhání nehtů použijte tupé nůžky a ustřihněte nehty rovně a následně pomocí pilníku na nehty upilujte rohy okolo. Vyhněte se stříhání nehtů na příliš krátko. Nejlepší čas na stříhání nehtů je po koupeli, když jsou měkké a snadno upravitelné. Pokud máte problém s dosažením na nehty, nebo pokud jsou Vaše nehty příliš silné a je obtížné je zastřihnout, požádejte o pomoc zdravotnického profesionála vyškoleného na úpravu nehtů, jako je podiatr. A pokud máte zarostlý nehet, neošetřujte jej sami a navštivte svého doktora nebo podiatra.

Noste čisté ponožky každý den
Ponožka, která má minimálně 80% bavlny nebo vlny pomáhá absorbovat pot a umožňuje kůži dýchat. Vyhněte se nylonovým ponožkám nebo punčochám. Ponožky by měly dobře sedět a neměly by být pevné a elastické zejména v lemu. Vyhněte se ponožkám s mohutnými lemy (švy). 

Noste vhodnou obuv
Nejlepší je nosit obuv a ponožky každý den doma i venku, abyste ulevili Vašim nohám a chránili je. Než si obujete boty, vždy je vytřepejte a potom uvnitř opatrně prohledejte, zda tam nejsou kameny nebo ostrá místa, která by mohla poranit Vaše nohy.

Nakupujte boty v okamžiku kdy jsou Vaše chodidla největší. Nakupování odpoledne je lepší než časně ráno. Vyhněte se botám, které jsou příliš těsné nebo tlačí. Pokud jdete nakupovat nové boty a máte necitlivé nohy, vystřihněte si obrys každého chodidla z tvrdého papíru a vložte obrys do páru bot o kterém uvažujete, že jej koupíte, aby Vám obrys pomohl rozhodnout, zda Vám padnou. Rozchoďte nové boty nošením maximálně 1 až 2 hodiny denně. Po obutí nových bot pečlivě zkontrolujte chodidla a vyhledejte třená, červená místa, která mohou znamenat problémovou oblast.

Puchýře, praskliny a škrábance
Puchýře, praskliny a škrábance ihned ošetřete. Vyhněte se používání silných chemikálií, jako jsou kyselina boritá, peroxid vodíku nebo dezinfekce. Mohou opravdu poškodit hojení tkání. Nepropichujte puchýře sami, jinak to může vést k infekcím. Jednoduše vyčistěte ránu mýdlem a vodou a zavolejte svému lékaři. Překryjte všechna otevřená zranění sterilním obvazem. Pokud existují nějaké známky místního zapálení, zarudnutí, otoku, hnisu nebo bolesti v okolí otevřené rány, zavolejte svému lékaři.

Profesionální péče
Vaše nohy potřebují pravidelnou pozornost. Ujistěte se, že Váš doktor nebo diabetologická edukační sestra kontroluje Vaše chodidla během pravidelných prohlídek. Získejte pomoc od zdravotnického profesionála při prvních známkách problému. Pediatrista a chiropodista jsou zdravotniční profesionálové specializovaní na péči a léčbu chodidel. Tito specialisté mohou léčit Vaše problémy s chodidly, nebo pokud je potřeba, vyrobit Vám speciální boty nebo vložky do bot.

Více informací o komplikacích naleznete: Zvládání komplikací a jejich předcházení v sekci Diabetes.

Koupit