>>DIABETES A TĚHOTENSTVÍ
>>PÉČE O BLÍZKÉ
Nakupování potravin
Nakupování potravin Vám poskytuje velkou škálu výběru potravin pro efektivní zvládání diabetu. Následující tipy pro nakupování je užitečné mít na paměti, když vybíráte položky z každé ze 6 skupin potravin.
Skupina zahrnující chleba, cereálie, rýži a těstoviny
Skupina ovoce a skupina zeleniny
Skupina zahrnující maso a masové náhražky
Skupina zahrnující mléko, jogurty a sýry
Skupina zahrnující tuky, oleje a sladkosti
Nízkotučné dezerty a dezerty bez cukru, jako koláče, sušenky a bonbóny slazené fruktózou, Vám nenabízí žádný skutečný přínos proti běžným dezertům. Běžné dezerty mohou být zařazeny do Vašeho jídelníčku, ale je u nich kritická velikost porce. Předtím, než koupíte nízkotučné dezerty nebo dezerty bez cukru, si pečlivě přečtěte potravinovou etiketu. Nízkotučné produkty mohou obsahovat cukr nebo mohou mít vysoký obsah sodíku. Produkty bez cukru mohou obsahovat vysoké množství tuku. Kromě toho může být v těchto produktech velké množství umělých sladidel, což může způsobit zažívací potíže.
Diabetes a těhotenství
Přestože diabetes komplikuje těhotenství, ujišťujeme Vás, že pokud jste žena s diabetem, můžete mít zdravé dítě a v průběhu těhotenství zůstat zdravá - ale bude to vyžadovat plánování a týmovou práci. Ženy, které již trpí diabetem, by se měly předem poradit se svým zdravotnickým týmem a přijmout před, během a po těhotenství speciální opatření. Ostatní ženy mohou mít těhotenský diabetes diagnostikovaný v průběhu těhotenství a měly by rovněž přijmout speciální opatření v průběhu těhotenství. K úlevě od některých otázek a starostí Vám poskytujeme užitečné informace, viz níže.
Těhotenství
Pokud trpíte diabetem a plánujete otěhotnět, nebo jste již těhotná, udržování Vaší hladiny krevní glukózy (cukru) ve stanoveném rozmezí je důležitější než cokoli jiného. Před, během a po těhotenství budete muset často kontrolovat svou hladinu krevního cukru a vést si záznamy o výsledcích. Požádejte svůj zdravotnický tým, aby Vám v průběhu těhotenství pomohl najít výživový a cvičební plán, který bude udržovat hladinu Vašeho inzulinu v rovnováze.
Pokud jste těhotná, může vysoká hladina krevní glukózy vést ke zvýšení porodní váhy dítěte a těžšímu porodu. Pro ochranu Vašeho dítěte je velmi důležité dostat hladinu glukózy pod kontrolu předtím než otěhotníte. Doporučuje se dostat hladinu krevní glukózy pod kontrolu 3 - 6 měsíců před otěhotněním.
Získání speciální láskyplné péče (TLC - Tender loving care)
Každá nastávající maminka potřebuje pomoc a to platí zejména pro nastávající matky trpící diabetem. To je také důvod k tomu, proč byste se v průběu těhotenství měla sejít se zdravotnickým týmem: Vaším doktorem, porodníkem, diabetologickou edukační sestrou a registrovanou dietní sestrou, s odborníky, kteří mají znalosti o diabetologické péči a mohou Vám pomoci během těhotenství. Pediatr (dětský lékař), neonatolog (lékař novorozenců) nebo endokrinolog mohou po porodu léčit Vaše dítě.
Změny, které během těhotenství nastanou ve Vašem těle, budou ovlivňovat hladinu krevní glukózy a proto je důležité, abyste si doma prováděla časté kontroly. Udržování vašeho diabetu pod kontrolou možná bude znamenat víc práce než obvykle, ale ochrání jak Vás tak i Vaše dítě. Váš zdravotnický tým Vám bude radit, abyste během těhotenství změnila svůj inzulinový program, léky, dietní plán a cvičební program. Je důležité naslouchat svému vlastnímu tělu a mluvit s Vaším týmem o tom, jak se cítíte.
Během porodu budete oba, Vy i Vaše dítě, potřebovat zvláštní péči a Váš zdravotnický tým s Vámi bude pracovat tak, aby udržel hladinu krevní glukózy pod kontrolou. Ačkoli se během těhotenství Vaše potřeba inzulinu zvýší, během porodu dojde k jejímu poklesu. Čtení knih o porodu a navštevování kurzů je vhodným způsobem, jak sebe a svého partnera připravit na to, co se bude během porodu odehrávat.
Mateřství
Zotavování se z těhotenství a porodu může ztížit kontrolu hladiny krevní glukózy takže i když budete mít plné ruce práce s nově narozeným dítětem, je také důležité pečovat o sebe. Nepřestaňte monitorovat svoji hladinu krevní glukózy a držet se zdravé stravy a cvičebních zvyků, které Vám pomohou stabilizovat hladinu krevní glukózy.
Pro rodiče a ošetřovatele
Péče o dítě nebo o blízké s diabetem je často náročná a vyčerpávající. Abychom Vám pomohli poskytnou co nejlepší péči, zahrnuje tato sekce užitečné informace týkající se péče o blízké s diabetem.
Péče o děti
Můžete mít pocit, že se Váš rodinný život obrátil vzhůru nohama, když byla Vašemu dítěti stanovena diagnóza diabetu. Je tu hodně toho co je potřeba se naučit a nejlepší způsob, jak to zvládnout, je spolupracovat. Mluvte se svým dítětem a rodinou o tom, co je diabetes a jak nejlépe zařadit změny do rodinné rutiny.
Je důležité sobě a svému dítěti připomenout, že diabetes není ničí chyba. Diabetes není způsoben nadměrnou konzumací cukru. To je starý mýtus. A ačkoli vědci vědí, že geny hrají u diabetu velkou roli, omenocní často diabetem lidé, kteří nemají žádný výskyt diabetu v rodokmenu.
Když budete mluvit se zdravotnickými pracovníky o péči o dítě s diabetem a zvládání diabetu Vašeho dítěte, určitě se zeptáte na mnoho otázek. Poskytujeme Vám velké množství informací a zdrojů, viz. níže.
Péče o náctileté
Váš teenager sice dospívá, ale je to stále ještě dítě. Vy tu chcete být pro Vaše dospívající dítě stejně tak, jak jste byli vždy dříve. I přesto, že Váš syn nebo dcera jsou nezávislí, stále Vás potřebují!
Být teenagerem a čelit velkým krokům, jako je učit se řídit nebo jít poprvé na rande, může být ještě těžší, když máte diabetes. Pro Vás, jako pro rodiče dospívajícího s diabetem, znamená provést ho dospíváním a být stále informován. Je důležité spolupracovat se zdravotnickými profesionály dospívajícího a se školou tak, abyste mu pomohli zůstat zdravý.
Hormony a choulostivá rozhodnutí
Hormonální změny, kterým dospívající během dospívání čelí, mohou ovlivnit jejich inzulin a ztížit udržení hladiny krevního cukru pod kontrolou. Teenageři s diabetem by si měli pečlivě vést záznamy o své hladině krevního cukru a tak mohou spolupracovat s Vámi a zdravotnickým týmem a provádět změny režimu diabetu spojené s růstem a proměnou.
Péče o dospělé
Jak naši blízcí s diabetem stárnou, jsou požadavky spojené s diabetem- od dodržování diety a cvičení k monitorování hladiny krevní glukózy a setkávání se se zdravotními profesionály- stále náročnější. Starší lidé mohou trpět také dalšími zdravotními problémy a komplikacemi, které jim to mohou ještě více stěžovat.
To je také důvod, proč mnozí dospělí potřebují od svých blízkých trochu pomoci. A pokud jste ošetřovatel manžela, rodiče nebo starších příbuzných, plníte důležitou roli - pomáhat Vašemu milovanému zůstat zdravý.
Zachování nezávislosti
Je důležité, abyste jako ošetřovatel dospělých byl opatrný k jejich pocitu soběstačnosti. Až bude potřeba poskytnout jim péči, neřiďte jejich život, ale buďte jejich partner, sdílejte s nimi odpovědnost za jejich zdraví. Vaši blízcí by měli být stále informovaní, zapojení a co nejvíce soběstační, což oběma stranám pomůže zůstat aktivní a cítit se šťastní.