Diabetes 2. typu

Výhody samostatného sledování

Základní informace pro pacienty s diabetem.

Pokud máte diabetes, nejste sami. Na celém světě žijí miliony lidí s diabetem. Je to zvládnutelný stav a při správné léčbě cukrovky můžete žít dlouhý a naplněný život.

Diabetes – co byste měli vědět

Diabetes je stav, kdy je množství cukru (glukózy) v krvi vyšší, než je běžné.

Diabetes 1. typu je stav, kdy slinivka v těle produkuje málo nebo žádný inzulín. Inzulín je potřebný k tomu, aby cukr pronikl do buněk Vašeho těla. Cukr pochází z jídla, které jíte, a všechny buňky a orgány jej využívají k výrobě energie, která udržuje Vaše tělo ve funkčním stavu.

Lidé s diabetem 2. typu mohou stále produkovat inzulín, ale buňky na něj nereagují správně. Jinými slovy, jsou „rezistentní na inzulín“. Na začátku to slinivka kompenzuje tvorbou většího množství inzulínu. Po nějaké době se vyčerpá a nemůže produkovat dostatek inzulínu, aby udržela hladinu cukru v krvi ve zdravém rozmezí.

Jak lze léčit diabetes 2. typu?

Diabetes dobře reaguje na řadu jednoduchých změn životního stylu, takže existuje spousta způsobů, jak cukrovku zvládat. Zdravé návyky a medikace spolupracují, aby se dostala hladina cukru v krvi pod kontrolu.

 • Jídlo: Sestavte si personalizovaný stravovací plán, ideálně s pomocí zkušeného dietologa.

 • Pohybová aktivita: Buďte aktivní ve svém každodenním životě.

 • Medikace: Užívejte medikaci, o které Váš lékař říká, že je nezbytná.

Diabetes 2. typu – Příčiny a rizikové faktory

Přesná příčina diabetu 2. typu není zcela známa. Výzkumy prokázaly, že vznik diabetu 2. typu je spojen s řadou rizikových faktorů.

Mezi tyto rizikové faktory patří:

 • Hyperglykémie, prediabetes a/nebo těhotenská cukrovka v anamnéze

 • Vysoký krevní tlak

 • Vysoký cholesterol

 • Genetika a etnická příslušnost

 • Rodinná anamnéza

 • Nadváha a obezita

 • Nedostatek pohybové aktivity

 • Věk

Tipy pro zdravý životní styl

1. Jídlo

Hladinu cukru v krvi je možné mít pod kontrolou pomocí zdravých stravovacích návyků. Pokud budete mít přehled o jídle, které jíte, je mnohem snazší kontrolovat jejich účinek na hladinu cukru v krvi.

Užitečné tipy:

 • Jezte pestrou stravu! Jezte různé druhy potravin.1

 • Jezte vyvážené pokrmy! Jezte několikrát denně a žádné jídlo nevynechávejte.1

 • Vybírejte si! Zelenina, celozrnné výrobky, ovoce, odtučněné mléčné výrobky, zdravé tuky a libové maso nebo ryby – mnoho potravin je pro Vás vhodných.1

Person eating salad
Young man drinking water

2. Nápoje

Myslete také na nápoje – mohou také ovlivnit hladinu cukru v krvi.

Užitečné tipy:

 • Buďte stále dobře hydratovaní! Pitná voda je vaše nejlepší volba.

 • Máte rádi kávu nebo čaj? Pokud je pijete bez přísad, mohou být součástí zdravé stravy se sníženým obsahem cukru.

 • Přejděte na nápoje s nízkým obsahem cukru a zdravé alternativy nápojů.2

 • Alkohol obsahuje kalorie a někdy i cukr, a proto může ovlivnit hladinu cukru v krvi. Zeptejte se svého ošetřujícího lékaře, pokud máte nějaké otázky o tom, jak zacházet s alkoholem.

3. Jak je důležité zůstat aktivní

Pokud máte diabetes, je důležité zůstat aktivní! Pravidelné cvičení je důležitým způsobem, jak pomoci zlepšit hladinu glukózy v krvi, protože může pomoci buňkám těla efektivněji využívat inzulín.3,4 Fyzická aktivita může také zlepšit cholesterol,4 zlepšuje krevní tlak4 a může udržitelně snížit vaši váhu.5

Pokud hledáte nápady, jak začlenit pohybovou aktivitu do svého každodenního života, podívejte se na následující tipy:6

Začněte pomalu: Pokud s pohybovou aktivitou začínáte, zkuste provést malé změny, které Vám umožní více se v každodenním životě pohybovat. Zkuste například chodit do schodů místo používání výtahu, místo jízdy autem jděte pěšky do místních obchodů nebo organizujte procházky s přáteli a rodinou.

Potrénujte své srdce: Jakmile budete připraveni udělat více, vyzkoušejte aerobní cvičení, jako je běh, jízda na kole a plavání. Tento typ aktivity je užitečný pro kontrolu hladiny cukru v krvi a ještě zlepší zdraví Vašeho srdce.

Přidejte silový trénink: Pokud můžete, zkuste cvičit dvakrát až třikrát týdně. Tento typ aktivity může udržet vaše svaly a kosti silné a hladinu glukózy v krvi pod kontrolou tím, že pomůže inzulínu stát se účinnějším.

Udržujte se pružní: Nezapomeňte se před a po pohybové aktivitě protáhnout, abyste předešli zranění svalů.

Před provedením změn ve svém cvičebním režimu si promluvte se svým ošetřujícím lékařem, abyste se ujistili, že rozumíte dopadu, který to může mít na hladinu glukózy v krvi, a veškerým nezbytným krokům, které byste měli podniknout, abyste zůstali v bezpečí a zdraví.

4. Nekuřte

Kouření je rizikovým faktorem cukrovky a může zvýšit riziko onemocnění srdce a/nebo cév, jako je vysoký krevní tlak.

5. Medikace

Zdravé stravování a fyzické aktivity jsou dobrým začátkem pro zvládání diabetu a zvládáme to provést sami. Pokud však nestačí k normalizaci hladiny cukru v krvi, může se Váš lékař rozhodnout, že k dosažení tohoto cíle potřebujete perorální/injekční léky a/nebo inzulín.

Healthy senior couple

Sledování hladiny cukru v krvi je důležité!

Sledování hladiny cukru v krvi je nejdůležitější způsob, jak zkontrolovat, jak dobře zvládáte cukrovku!

Jak sledovat hladinu cukru v krvi:

Hladinu cukru v krvi lze měřit pomocí „glukometru“ nebo „měřiče hladiny glukózy v krvi“. Jednoduše odeberete kapku krve píchnutím se do prstu a glukometr Vám sdělí, kolik cukru v té době v krvi máte. Tímto způsobem můžete zkontrolovat, zda je hladina cukru v krvi ve zdravém rozmezí.

Samostatné sledování hladiny glukózy v krvi: Jaké jsou výhody?

 • Samostatné sledování vám může pomoci porozumět vlivu změny stravy, fyzické aktivity a medikace na hladinu glukózy v krvi.7

 • Samostatné sledování na podporu řízení glykémie může snížit riziko komplikací, jako je poškození ledvin, nervů a očí, a zlepšit kvalitu života.8

Co je strukturované testování?

 • Strukturované testování je strategie samostatného sledování, kdy si lidé pravidelně v průběhu týdne sami měří hladinu glukózy v krvi, aby viděli, jak jejich denní aktivity ovlivňují hladinu glukózy v krvi.9

 • Zjištěním tendencí nebo identifikací faktorů, které způsobují vzestup nebo pokles hladiny glukózy v krvi, je možné zjistit, jak upravit jídlo, aktivitu a medikaci*, a pomoct udržet stabilní hladiny glukózy v krvi.9

Washing hands

Umyjte a osušte si ruce.

Insert test strip

Vložte proužek do glukometru. Tím se glukometr zapne.

Prick your finger

Píchněte do prstu odběrovým perem.

Sip in blood

Okamžitě přiložte hrot testovacího proužku ke kapce krve.

Test result with smartLIGHT

Po 5vteřinovém odpočítávání zobrazí glukometr stav glukózy v krvi.

Test result with smartLIGHT

Funkce smartLIGHT® nabízí snazší pochopení hladin glukózy v krvi a ukazuje, zda je naměřená hodnota glukózy v krvi nad, v rámci nebo pod cílovým rozsahem.10,11

Před použitím si prosím přečtěte uživatelskou příručku Vašeho glukometru CONTOUR®, kde najdete úplné pokyny.
*Podle konzultace s odborným zdravotnickým pracovníkem.

Pro lidi s diabetem 2. typu vyžadující inzulínovou terapii

Pro úspěšné zvládnutí diabetu by měly být hladiny cukru v krvi udržovány v normálním rozmezí včasnými injekcemi správné dávky inzulínu. Pokud však změníte své stravovací návyky nebo fyzické aktivity, hladina cukru v krvi může být příliš nízká nebo příliš vysoká. Pokud hladina cukru stoupne příliš vysoko (hyperglykémie) a zůstane vysoká, hrozí trvalé poškození orgánů a další komplikace.

Pokud hladina cukru klesne příliš nízko (hypoglykémie), můžete ztratit důležité funkce, jako je schopnost myslet a schopnost dokončit rutinní úkoly.

Zeptejte se svého odborného zdravotnického pracovníka na Vaše individuální cílové rozmezí krevního cukru a získejte radu, jak reagovat na hypoglykemické a hyperglykemické situace. Další informace a personalizované rady týkající se diabetu 2. typu Vám poskytne Váš odborný zdravotnický pracovník.

Reference:

1. https://diabetes.org/food-nutrition/eating-healthy
2. Jean-Philippe Drouin-Chartier et al. Changes in Consumption of Sugary Beverages and Artificially Sweetened Beverages and Subsequent Risk of
Type 2 Diabetes: Results From Three Large Prospective U.S. Cohorts of Women and Men. Diabetes Care 1 December 2019; 42 (12): 2181-2189.
3. Kirwan JP, del Aguila LF, Hernandes JM, et al. Regular exercise enhances insulin activation of IRS-1-associated P13K in
human skeletal tissue. J Appl Physiol. 2000;88:797-803.
4. Physical Activity/Exercise and Diabetes: A Position Statement of the American Diabetes Association. Diabetes Care 2016;39:2065-2079 l
DOI:10.2337/dc16-1728.
5. Wing R, The Look AHEAD Research Group. Cardiovascular Effects of Intensive Lifestyle Interventions in Type 2 Diabetes.
N Engl J Med 2013;369:145-54. DOI: 10.1056/NEJMoa1212914.
6. AADE7 Self-Care Behaviors® BEING ACTIVE. https://www.adces.org/docs/default-source/handouts/adces7/handout_pwd_adces7_beingactive.pdf?sfvrsn=613d6359_15 accessed January 11th 2021.
7. American Diabetes Association. Standards of Medical Care in Diabetes–2021. Diabetes Care. 2021;44(Suppl. 1).
8. Huang IC et al. The Influence of Self-monitoring Blood Glucose Frequency on the Oscillation of Hemoglobin A1c and Chronic Complications. Chang
Gung Med J. 2012;35(1):46–53.
9. Gracia TR et al. Structured SMBG in early management of T2DM: Contributions from the St Carlos study. World J Diabetes. 2014;5(4):471–481.
10. Smartson Online survey Sweden 2017. 352 respondents. People with diabetes Type 1 and Type 2, over 18 years old who tested at least 4-7 times a
day. Participants received free meter and test strips.
11. CONTOUR®NEXT BGMS User Guide Rev 03/21.